На 24 февруари в Париж ще се проведе 42-рото издание на „Сезар“, церемонията, която награждава най-добрите филми и интерпретации, повтарящи френското кино през 2021 година.
Докато научихме във вторник, 24 януари, че Роман Полански най-накрая се отказа да председателства събитието, номинациите паднаха в сряда 25 януари!
Две творби се открояват сред селекцията, те са „Франц“ от Франсоа Озон, издаден на 7 септември, и „Ел“ от Пол Верховен, представени на последния филмов фестивал в Кан.
Ето пълния списък на номинациите по категории.
Най-добър филм
- Elle, от Пол Верховен
- Франц, от Франсоа Озон
- Divines, от Houda Benyamina
- Les Innocentes, от Ан Фонтен
- Ma Loute, от Бруно Дюмон
- Зли камъни, от Никол Гарсия
- Виктория, от Джъстин Триет
Най-добър режисьор
- Франсоа Озон за Франц
- Пол Верховен за нея
- Houda Benyamina за Divines
- Ксавие Долан за „Краят на света“
- Ан Фонтен за Les Innocentes
- Бруно Дюмон за Ma Loute
- Никол Гарсия за Мал де Пиер
Най-добра актриса
- Изабел Юпер в Elle
- Джудит Чемла в „Живот“
- Вирджиния Ефира във Виктория
- Соко в The Dancer
- Марион Котияр в Зли камъни
- Марина Фоис в Безупречно
- Сидсе Бабет Кнудсен в La Fille de Brest
Най-добър актьор
- Пиер Ниней във Франц
- Франсоа Клузе в провинциален лекар
- Омар Sy в шоколад
- Гаспард Улиел в „Краят на света“
- Фабрис Лучини в Ma Loute
- Никола Дювошел в „Аз не съм гад“
- Pierre Deladonchamps в Le fils de Jean
Най-добра поддържаща актриса
- Натали Байе в „Краят на света“
- Ан Консъни в Ел
- Дебора Лукумуена в Divines
- Мелани Тиери в The Dancer
- Валерия Бруни Тедески в Ma Loute
Най-добър поддържащ актьор
- Винсент Касел в „Краят на света“
- Джеймс Тиере в Chocolat
- Габриел Аркан в Le fils de Jean
- Винсент Лакост във Виктория
- Мелвил Попо във Виктория
- Лоран Лафит в Ел
Най-обещаващата актриса
- Oulaya Amamra в Divines
- Раф в Ma Loute
- Паула Бира във Франц
- Лили Роуз-Деп в The Dancer
- Noémie Merlant в The Sky Will Wait
Най-добрата мъжка надежда
- Нилс Шнайдер в „Черен диамант“
- Jonas Bloquet в Elle
- Кейси Мотет Клайн в „Когато си на 17“
- Деймиън Бонард в „Оставаме вертикални“
- Корентин Фила в Когато сме на 17
Най-добър чуждестранен филм
- Тони Ердман, от Марен Аде
- Аз, Даниел Блейк, от Кен Лоуч
- Само краят на света, от Ксавие Долан
- Бакалавър, от Кристиян Мунгиу
- Манчестър край морето, от Кенет Лонерган
- Непознатото момиче, от Люк и Жан-Пиер Дарден
Най-добър оригинален сценарий
- Romain Compingt, Houda Benyamina, Malik Rumeau for Divines
- Sólveig Anspach, Jean-Luc Gaget за Водния ефект
- Сабрина Б. Карин, Алис Виал, Паскал Боницър за Les Innocentes
- Бруно Дюмон за Ma Loute
- Джъстин Триет за Виктория
Най-добрата адаптация
- Дейвид Бирке за нея
- Северин Босхем, Еманюел Берко за La Fille de Brest
- Франсоа Озон за Франц
- Céline Sciamma за живота ми Courgette
- Никол Гарсия, Жак Фиески за Мал де Пиер
- Кател Куилевере, Жил Тауран, за да поправи живите
Най-добра оригинална музика
- Габриел Яред за Chocolat
- Ибрахим Маалуф за в горите на Сибир
- Ан Дъдли за нея
- Филип Ромби за Франц
- Софи Глад за моя живот на тиквички
Най-добри костюми
- Anaïs Romand за The Dancer
- Паскалин Шаван за Франц
- Александра Чарлз за Ma Loute
- Катрин Летерие за Мал де Пиер
- Маделин Фонтен за „Живот“
Най-добра природа
- Jérémie D. Lignol за Chocolat
- Карлос Конти за The Dancer
- Мишел Бартелеми за Франц
- Riton DUpire-Clément за Ma Loute
- Катя Вископ за Планетариум
Най-добра снимка
- Стефан Фонтен за нея
- Паскал Марти за Франц
- Каролайн Шампетие за Les Innocentes
- Гийом Дефонтен за Ma Loute
- Кристоф Бокарн за Мал де Пиер
Най-добър монтаж
- Loïc Lallemand, Vincent Tricon за Divines
- Job Ter Burg for Her
- Лоре Гардет за Франц
- Ксавие Долан за „Краят на света“
- Саймън Жак за Зли камъни
Най-добър звук
- Брижит Тайландър, Винсент Гийон, Стефан Тибо за Chocolat
- Jean-Paul Mugel, Alexis Place, Cyril Holtz, Damien Lazzerini за Elle
- Мартин Боасау, Беноа Гаргон, Жан-Пол Хюрие за Франц
- Жан-Пиер Дюре, Силвен Малбрант, Жан-Пиер Лафорс за Мал де Пиер
- Марк Енгелс, Фред Демолдър, Силвен Рети, Жан-Пол Хюрие за L'Odyssée
Най-добър късометражен филм
- След Сузана, от Феликс Моати
- В звука на камбаните, от Chabname Zariab
- Chasse Royale, от Lise Akoka и Romane Gueret
- Maman (s), от Maïmouna Doucouré
- Към нежност, от Алис Диоп
Най-добър анимационен филм, късометражен филм
- Café Froid, от Франсоа Лерой и Стефан Лансак
- „Едната с две души“, от Фанбрис Луанг-Виджа
- Анимационен вестник, от Донато Сансоне
- Периферия, от Дейвид Кокард-Дасо
Най-добър анимационен филм, игрален филм
- Момичето без ръце, от Себастиен Лауденбах
- „Моят живот на тиквичка“, от Клод Барас
- Червената костенурка, от Михаел Дудок де Вит
Най-добър първи филм
- Цигари и горещ шоколад, от Софи Рейн
- Танцьорката, от Стефани Ди Джусто
- Черен диамант, от Артър Харари
- Divines, от Houda Benyamina
- Розали Блум, от Жулиен Рапенео
Най-добър документален филм
- Последни новини за Космоса, от Джули Бертучели
- Fuocoammare, отвъд Лампедуза, от Джанфранко Рози
- Благодаря шефе! от Франсоа Руфин
- Суагер, от Оливие Бабинет
- Пътешествие през френското кино, от Бертран Таверние